Stajyer Ehliyetliler Araç Kiralayabilir Mi?

Son dönemde yapılan düzenlemelerin ardından ehliyet, sürücü adaylarına doğrudan verilmiyor. Bunun yerine sürücüler, iki yıl kadar bir deneme sürecinden geçiyorlar ve bu dönem içerisinde stajyer ehliyetli olarak adlandırılıyorlar. Bu durum yayalar ve trafik güvenliği açısından doğru bir uygulamadır. Ancak diğer taraftan aracı olmayan stajyer sürücülerin aklına bazı soruları getirmektedir. Bunların başında, araba kiralamak isterlerse ne olacağı sorusu gelir.

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer ehliyet uygulaması oldukça yeni bir uygulamadır.  Bu uygulama, ilk kez ehliyet alacak olan kişilerin 2 yıl boyunca deneme sürücü olması durumudur. Bir anlamda sürücü uygulama sınavı da denilebilir. Bu dönemi stajyer sürücüler, trafiğe çıkarak atlatabilecekleri gibi hiç trafiğe çıkmamayı da tercih edebilirler. Testi geçtiğinizde Samsun Oto Kiralamadan araç kiralayarak sorunsuz ve kaliteli bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Daha önceki yıllarda sürücü adayları ehliyet sınavı ve uygulamasından geçtiklerinde ehliyetlerini alıp, sorunsuzca trafiğe çıkabiliyorlardı. Yeni uygulamada da aynı sınavlardan geçiliyor, fakat 2 yıl daha gözetim altında oluyorsunuz. Bu iki yıl süresince sizden kırmızı ışığı 3 kez ihlal etmemeniz, alkollü araç kullanmamanız gibi birtakım kurallara uymanız bekleniyor.

Stajyer ehliyet uygulaması 1 Ocak  2016 tarihinden itibaren uygulanmaktadır.

Stajyer Ehliyet İle Araba Kiralanabilir Mi?

Eğer stajyer sürücüyseniz maalesef araç kiralayamıyorsunuz.  Çünkü Samsun oto kiralama firmalarından araç talep edebilmeniz için en az 2 yıllık bir ehliyet sahibi olmalısınız. Ayrıca stajyer ehliyet süresi bitmiş, iki yıllık ehliyet sahibi kişilerin araç kiralayabilmeleri için 25 yaşını doldurmuş olmaları gerekiyor. Kısacası Samsun araç kiralama hizmetinden yararlanabilmeniz için öncelikle stajyer ehliyet uygulamasını geçmiş ve 25 yaşını da doldurmuş olmanız gerekiyor. Bu kural, tüm Türkiye’deki araç kiralama firmaları için geçerlidir.

Stajyer ehliyet uygulamasını tamamladığınızda; 25 yaşını da doldurmuşsanız, Samsun Havaalanı Araç Kiralama firmasından istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Bunu ister firmanın web sitesinden rezervasyon yaparak, isterseniz de bizzat firmanın ofisine giderek yapabilirsiniz.  Samsun oto kiralama firmaları, müşterilerine en uygun fiyat garantisi verirler. Ayrıca araç kiralama süreci bitene kadar her zaman yanınızda olduklarını hissedersiniz. Çünkü firma destek için size bir telefon kadar yakındır.