Kiralık Araç ile Kaza Yaparsanız Ne Olur?

Kişilerin kullandıkları araçlar kiralık olsun ya da olmasın, meydana gelen kazalar sonucunda ciddi hukuki yaptırımlar ile karşılaşırlar. Söz konusu kaza şahsi araç ile yapıldığında çok fazla sıkıntı yaşanmazken, kiralık araçlarda bu durum biraz farklılık gösterir.

Kiralık Araçla Kaza Yapanlar İlk Olarak Ne Yapmalı?

Kiralık araç ile kaza yapılması durumunda öncelikli olarak araç kullanan kişi, kendi güvenliğini daha sonra da trafiğin güvenliğini sağlamalıdır. Bunların ardından kaza tutanağını çıkarıp, kazanın nasıl olduğu ile ilgili tutanak tutmalıdır. Kaza tek taraflı ise mutlaka polis çağırılmalıdır. Çünkü kazayı kaskonun karşılaması için polisin tutanağı gerekir. Kaza çift taraflı ise, yine tutanak tutulmalı; aracın fotoğrafları, karşı tarafın ehliyet ve trafik sigortası rent a car firmasına iletilmelidir.

Samsun rent a car firmaları, kiracılarına imzalattıkları sözleşmede olası bir kaza durumunda nelerden faydalanıp faydalanamayacaklarını belirtirler. Çeşitli koşullarda kaza masrafları firma tarafından karşılanabilir. Ancak söz konusu kaza halinde kiracı hatalı bulunduysa, tüm masrafları ödemek zorunda kalabilir.

Samsun oto kiralama firmaları müşterilerine sundukları otomobillere kasko ve trafik sigorta yaptırarak kiralarlar. Bu sebeple bir kaza durumunda, öncelikle kasko şartlarının ihmal edilip edilmediği kontrol edilir. Alkollü araç kullanımı, ehliyetsiz araç kullanma, ehliyetin geçersiz olması, kiralık araç sürücülerinin %100 hatalı bulunması ve hız limitinin aşılması gibi durumlar, sözleşme kapsamı dışında kalır.

Kiralık araç sürücüsünün %100 hatalı bulunduğu durumlarda, tüm masrafı kiracı öder.  Bu hususta samsun oto kiralama firmasının müşteriden talep edeceği maksimum ücret, yönetmeliklerle belirlenmiştir. Firmalar yönetmelikteki maksimum ücret uygulamasına uymak zorundadırlar.

Kiralık araç ile kaza yapılması durumunda, aracı kiralayan kişi hatalı değil ise, kaza tutanağını ve kazaya ait fotoğrafları firmaya gönderdiğinde kaza kasko tarafından karşılanır. Ancak firmaya zamanında bildirilmeyen ve ödenmeyen cezalar, gerekli vergi dairesine bildirilir, tüm faizleri ve ceza bedeli kaza yapanın T.C numarasına aktarılır.

Kiralık araç ile kaza yapılması durumunda, zorlu süreçler ile tek başına mücadele etmek oldukça güç bir durumdur.  Bu tarz durumlarda yalnız kalmamak için Samsun Rent A Car gibi kaliteli bir firma ile çalışmak oldukça yararlı olacaktır. Böylece ihtiyaç olan her an ilgili kişiler bularak, sorunlara kolay yoldan çözümler bulunur.