Araç Kiralamak İçin Neler Gerekli?

Bir araç kiralamaya karar verdiğinizde bilmeniz gerekenlerin başında, kiralama yapabilmek için gerekli olanlardır. Samsun araç kiralama firmalarından araç kiralarken bunları eksiksiz hazırlayınız.

Ehliyet Süresi

Ekonomik, orta ya da üst sınıf bir aracı Samsun havaalanı araç kiralamadan kiralayabilmek için en az iki yıllık bir ehliyet sahibi olmanız gerekir.

Ek sürücü

Samsun oto kiralamadan kiralanan araçlar, birden fazla kişi tarafından kullanılabilirler. Ek ya da ikinci sürücü kiralama öncesinde mutlaka firmaya bildirilmelidir. Ayrıca kontrata işlenmelidir. Bu sayede ikinci sürücü de sigorta kapsamına alınmış olur. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır. Nasıl ana sürücü için ehliyet ve yaş kriteri varsa, aynı şekilde bunlar ek sürücü için de geçerlidir.

Sürücü Yaşı

Sigorta koşulları gereğince, ekonomi sınıfından bir araç kiralayabilmeniz için en az 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bu yaş sınırı, orta ve üst sınıf araç kiralamalarında 25’tir. Lüks ve büyük araçlar için ise,  28 yaş şartı aranır.

Kilometre Sınırı

Kiralanan aracın ücretine dahil edilen kilometre sınırı aşıldığı durumlarda, bazı firmalar kilometre başına ücret alır.

Ödeme Yöntemleri

Samsun Havaalanı araç kiralama işlemini bitirebilmeniz için ücretin tamamı ya da bir kısmının ödemesi yapılmalıdır. Bu ödeme banka havalesi, kredi kartı ya da nakit olarak yapılabilir. Eğer ödemenin tamamını yaptıysanız sonrasında sizden para talep edilmez. Fakat ön ödemeli yöntemde kalan ödemeyi, aracınızı teslim alırken yapmalısınız.

Depozit-Provizyon

Araç kiralamalarında, aracın kullanıldığı süre boyunca oluşabilecek park ve trafik cezaları, eksik yakıt ve sürücü kaynaklı hasarlar için teminat alınıyor. Bu teminat için müşterilerin kredi kartına “provizyon” adı verilen bir işlem uygulanır.

Uçuş Bilgileri

Aracınızı uçaktan inince teslim almak istiyorsanız, Samsun Havaalanı Oto Kiralama aracınızı ayağınıza kadar teslim edecektir. Bu yüzden uçuş bilgilerinizi, önceden firmanıza bildirmelisiniz.

Teslim ve İade

Müşteriler kiralık araçları, sadece belirtilen adreslerden teslim alabilir ve teslim edebilirler.

Yakıt

Kiracılar, aracı teslim aldıklarında yakıt deposu seviyesini mutlaka kontrol etmeliler. Kiralama esnasında yakıt deposu ne kadar doluysa, teslim edilirken de aynı seviyede teslim edilmelidir.