Samsun Oto Kiralama Şartları Nelerdir?

Günümüzde araç kiralama, hem bireylerin hem de şirketlerin işini kolaylaştırıyor.  Bireyler araç kiralama olanağı sayesinde sıkıcı otobüs yolculuklarına katlanmak zorunda kalmıyorlar. İstedikleri yere, kiraladıkları araç ile konforlu bir şekilde ulaşıp, diledikleri gibi gezebiliyorlar. Siz de konforlu bir şekilde seyahat etmek istiyorsanız, samsun araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Araç kiralama şüphesiz şirketler için de büyük bir fırsattır. Samsun havaalanı oto kiralama, filo kiralama hizmeti ile şirketlerin iş yüklerini azaltıyor, maliyetlerini düşürüyor. Bu avantajlar göz önünde bulundurulduğunda şirketler,  araç satın almak yerine, araç kiralamayı tercih ediyorlar. Onlara ise kazanılan zamanda, şirketleri için yeni fikirler üretmek düşüyor.

Samsun rent a car firmaları, müşterilerine pek çok araç kiralama fırsatı sunuyor. Ancak oto kiralama sırasında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır.

Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamaları:

Araç kiralamanın en önemli unsuru yaş sınırıdır.  21 yaşını doldurmanız gerekir. Eğer belirtilen yaş sınırını karşılayamıyorsanız, araç kiralamanız yasal değildir. 21 yaş sınırı sabit tutularak, yaş sınırını karşılamayanlardan genç sürücü ücreti alınarak araç kiralanabiliyor. Tabi bunun için de belli şartlar bulunmakta. Ekonomik sınıftaki araçların kiralanabilmesi için, 19- 21 yaş aralığında bir sürücünün için en az 1 yıllık ehliyet sahibi olması gerekiyor. Orta sınıf bir aracın kiralanabilmesi için 25 yaşında ve en az 2 yıllık ehliyet sahibi olmak şartı aranıyor. Eğer üst sınıf bir araç kiralanmak isteniyorsa, en az 27 yaşında ve 3 yıllık ehliyet sahibi olunması gerekiyor.

Kiralama Süresi

Araç kiralama süresi, en az 3 gündür. Daha uzun süre araç kiralamak isteyenler için rent a car şirketleri, özel ve ucuz araç kiralama fırsatı sunabiliyorlar.

Ödeme

Araçların kiralama bedellerinin tahsilatı, aracın teslimatı sırasında yapılır.

Kaza Yaşanması Durumunda

Kaza yaşanması durumunda, trafik kaza raporu ile alkol raporu alınarak, 24 saat içerisinde oto kiralama ofisine haber verilmelidir. Kazanın çift taraflı olduğu durumlarda, karşı tarafa ait ruhsat fotokopisi, sigorta poliçesinin fotokopisi ve ehliyet fotokopisi kaza yerinde iken temin edilmelidir.

Alkol ile Yakalanma, Hız Sınırını Aşma

Araç kiralayan şahıs, alkol ya da herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde yakalanırsa ya da hız sınırını aşarsa, oluşan her türlü hasar kiracı tarafından karşılanır.